Jakie są objawy dentofobii?


Polacy w zdecydowanej większości nie przejmują się jakoś nadmiernie swoim zdrowiem. Oczywiście gdy zaczyna dokuczać ci wysoka gorączka lub silny kaszel, zwykle udajesz się do lekarza, ale akurat ból zęba, który powinien wyleczyć ten dentysta, na ogół usuwasz silnymi tabletkami przeciwbólowymi bądź domowymi metodami, polegającymi głównie na płukaniu jamy ustnej ziołowymi roztworami. W ten sposób walczysz jedynie z objawem problemu, nie pokonując jego przyczyny. Jeżeli więc gabinety stomatologiczne wciąż omijasz szerokim łukiem, zastanów się, czy przypadkiem nie cierpisz na dentofobię.

Dentofobia to po prostu taki paniczny strach przed stomatologiem, który totalnie uniemożliwia dbanie o stan jamy ustnej i kondycję uzębienia. Nie ma on nic wspólnego z delikatnym strachem. To zupełnie normalne, że mało kto chodzi chętnie do dentysty, ale gdy człowieka boli ząb, na ogół od razu zapisuje się on na wizytę u swojego stomatologa i jakoś jest ją w stanie przetrwać. Jeżeli natomiast ty na samą myśl o podobnej sytuacji zaczynasz dziwnie reagować i panikować, jest to pierwszy symptom oznaczający, że możesz cierpieć na dentofobię. Jest to niestety często spotykany rodzaj fobii. Diagnozuje się go u osób, które szczególnie źle znoszą jakiekolwiek wizyty stomatologiczne, nawet jeśli zajmuje się nimi empatyczny i miło usposobiony dentysta Warszawa Bielany. Objawy tej fobii mogą u ciebie wystąpić jeszcze przed przekroczeniem progu gabinetu. Nagle zaczynasz czuć się gorzej. Twoje tętno przyspiesza, oddech się spłyca, pojawia się ból brzucha, a także zawroty głowy. Objawy mogą mieć różny poziom nasilenia. Zazwyczaj intensyfikują się już w gabinecie.

Czasami strach przed dentystą bywa tak silny, że zmagający się z nim pacjenci wręcz mdleją w gabinetach. Jeżeli tobie też zdarzyło się zareagować podobnie na wizytę stomatologiczną, powinieneś koniecznie rozpocząć leczenie swojej fobii. Najlepiej udaj się w tym celu do dobrego terapeuty. W przypadku dentofobii bardzo skuteczna okazuje się terapia poznawczo-behawioralna, skupiająca się na samym problemie.

Poradzimy sobie z dentofobią: medicdental.com.pl